TDK Corporation CGA4J4C0G2W392J125AA
CGA4J4C0G2W392J125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J4C0G2W392J125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 450V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4J4C0G2W392J125AA.pdf
Availability of CGA4J4C0G2W392J125AA
QUANTITY
CGA4J4C0G2W392J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J4C0G2W392J125AA
Internal Part NumberEIS-CGA4J4C0G2W392J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J4C0G2W392J125AA
Related LinksCGA4J4C0G2, CGA4J4C0G2W392J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J4C0G2W392J125AA Details Description
Related parts for CGA4J4C0G2W392J125AA
JUMPER-H1504TR/A3049G/H1504TR 2" datasheet.pdf
CONN JACK WATERPROOF 4POS FEMALE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT IN-LINE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100" 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DESERIALZR RANDOM LOCK 28SSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf