TDK Corporation CGA5C4C0G2J221J060AA
CGA5C4C0G2J221J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5C4C0G2J221J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5C4C0G2J221J060AA.pdf
Availability of CGA5C4C0G2J221J060AA
QUANTITY
CGA5C4C0G2J221J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5C4C0G2J221J060AA
Internal Part NumberEIS-CGA5C4C0G2J221J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5C4C0G2J221J060AA
Related LinksCGA5C4C0G2, CGA5C4C0G2J221J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5C4C0G2J221J060AA Details Description
Related parts for CGA5C4C0G2J221J060AA
SURGE SUPPRESSOR ETHERNET RJ45 datasheet.pdf
CONN RING STR 2/0AWG 3/8" PLAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 80MA 24SSOT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.26 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf