TDK Corporation CGA5F1X7S3A102M085AA
CGA5F1X7S3A102M085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F1X7S3A102M085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7S 1206
Datasheet Download
CGA5F1X7S3A102M085AA.pdf
Availability of CGA5F1X7S3A102M085AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA5F1X7S3A102M085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F1X7S3A102M085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F1X7S3A102M085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F1X7S3A102M085AA
Related LinksCGA5F1X7S3, CGA5F1X7S3A102M085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F1X7S3A102M085AA Details Description
Related parts for CGA5F1X7S3A102M085AA
TRANS NPN 30V 7A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 18POS .100 TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCT 3-ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf