TDK Corporation CGA5F2X8R2A473K085AA
CGA5F2X8R2A473K085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F2X8R2A473K085AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5F2X8R2A473K085AA.pdf
Availability of CGA5F2X8R2A473K085AA
QUANTITY
CGA5F2X8R2A473K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F2X8R2A473K085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F2X8R2A473K085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F2X8R2A473K085AA
Related LinksCGA5F2X8R2, CGA5F2X8R2A473K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F2X8R2A473K085AA Details Description
Related parts for CGA5F2X8R2A473K085AA
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf