TDK Corporation CGA5F4C0G2J471J085AA
CGA5F4C0G2J471J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F4C0G2J471J085AA
Brief Description
CAP CER 470PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5F4C0G2J471J085AA.pdf
Availability of CGA5F4C0G2J471J085AA
QUANTITY
CGA5F4C0G2J471J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F4C0G2J471J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F4C0G2J471J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F4C0G2J471J085AA
Related LinksCGA5F4C0G2, CGA5F4C0G2J471J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F4C0G2J471J085AA Details Description
Related parts for CGA5F4C0G2J471J085AA
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 2.1 HCI C2 USB datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 15K OHM 16DRT datasheet.pdf