TDK Corporation CGA5F4NP02J472J085AA
CGA5F4NP02J472J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5F4NP02J472J085AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
CGA5F4NP02J472J085AA.pdf
Availability of CGA5F4NP02J472J085AA
QUANTITY
CGA5F4NP02J472J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5F4NP02J472J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA5F4NP02J472J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5F4NP02J472J085AA
Related LinksCGA5F4NP02, CGA5F4NP02J472J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5F4NP02J472J085AA Details Description
Related parts for CGA5F4NP02J472J085AA
IDC CABLE - MKS24K/MC24M/MPD24K datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC BIN FULL 4BIT ADD CAR 16-SOIC datasheet.pdf
IC BATTERY PWR MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 125 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf