TDK Corporation CGA5H2C0G1H153J
CGA5H2C0G1H153J picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H2C0G1H153J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5H2C0G1H153J.pdf
Availability of CGA5H2C0G1H153J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA5H2C0G1H153J Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H2C0G1H153J
Internal Part NumberEIS-CGA5H2C0G1H153J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H2C0G1H153J
Related LinksCGA5H2C, CGA5H2C0G1H153J Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H2C0G1H153J Details Description
Related parts for CGA5H2C0G1H153J
RES 12K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A 16QSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 7.5W 5VDC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
26 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
22000UF 25V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf