TDK Corporation CGA5H3C0G2E562J115AA
CGA5H3C0G2E562J115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H3C0G2E562J115AA
Brief Description
CAP CER 5600PF 250V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5H3C0G2E562J115AA.pdf
Availability of CGA5H3C0G2E562J115AA
QUANTITY
CGA5H3C0G2E562J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H3C0G2E562J115AA
Internal Part NumberEIS-CGA5H3C0G2E562J115AA
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H3C0G2E562J115AA
Related LinksCGA5H3C0G2, CGA5H3C0G2E562J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H3C0G2E562J115AA Details Description
Related parts for CGA5H3C0G2E562J115AA
TERM BLOCK GROUNDING GRN/YEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RS 2.5 12CCT KEY C D E G H I K L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf
3.3UF 63V 5X12 85C AXI datasheet.pdf