TDK Corporation CGA5H3X7R2E153K115AA
CGA5H3X7R2E153K115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H3X7R2E153K115AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5H3X7R2E153K115AA.pdf
Availability of CGA5H3X7R2E153K115AA
QUANTITY
CGA5H3X7R2E153K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H3X7R2E153K115AA
Internal Part NumberEIS-CGA5H3X7R2E153K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H3X7R2E153K115AA
Related LinksCGA5H3X7R2, CGA5H3X7R2E153K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H3X7R2E153K115AA Details Description
Related parts for CGA5H3X7R2E153K115AA
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 90MA 76 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC SO16 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 10POS 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf