TDK Corporation CGA5L1X7R1V106M160AE
CGA5L1X7R1V106M160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V106M160AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V106M160AE.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V106M160AE
QUANTITY
CGA5L1X7R1V106M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V106M160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V106M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V106M160AE
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V106M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V106M160AE Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V106M160AE
MODULE RABBITCORE RCM2130 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 120MA 8-SMD T/R datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 14POS ORG datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf