TDK Corporation CGA5L1X7R1V335K160AC
CGA5L1X7R1V335K160AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V335K160AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V335K160AC.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V335K160AC
QUANTITY
CGA5L1X7R1V335K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V335K160AC
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V335K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V335K160AC
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V335K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V335K160AC Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V335K160AC
FIXED IND 12UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf