TDK Corporation CGA5L2C0G1H683J160AD
CGA5L2C0G1H683J160AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2C0G1H683J160AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5L2C0G1H683J160AD.pdf
Availability of CGA5L2C0G1H683J160AD
QUANTITY
CGA5L2C0G1H683J160AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2C0G1H683J160AD
Internal Part NumberEIS-CGA5L2C0G1H683J160AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2C0G1H683J160AD
Related LinksCGA5L2C0G1, CGA5L2C0G1H683J160AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2C0G1H683J160AD Details Description
Related parts for CGA5L2C0G1H683J160AD
JUMPER-H1503TR/A3049L/H1501TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 5.6A 45 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC FIFO SS 131X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf