TDK Corporation CGA5L2C0G1H683J160AD
CGA5L2C0G1H683J160AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2C0G1H683J160AD
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5L2C0G1H683J160AD.pdf
Availability of CGA5L2C0G1H683J160AD
QUANTITY
CGA5L2C0G1H683J160AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2C0G1H683J160AD
Internal Part NumberEIS-CGA5L2C0G1H683J160AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2C0G1H683J160AD
Related LinksCGA5L2C0G1, CGA5L2C0G1H683J160AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2C0G1H683J160AD Details Description
Related parts for CGA5L2C0G1H683J160AD
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC VOICE ACCESS CODEC MQFP64 datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 68MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT WO/SCKT datasheet.pdf