TDK Corporation CGA5L2X5R1H105M160AA
CGA5L2X5R1H105M160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X5R1H105M160AA
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X5R1H105M160AA.pdf
Availability of CGA5L2X5R1H105M160AA
QUANTITY
CGA5L2X5R1H105M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X5R1H105M160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X5R1H105M160AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X5R1H105M160AA
Related LinksCGA5L2X5R1, CGA5L2X5R1H105M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X5R1H105M160AA Details Description
Related parts for CGA5L2X5R1H105M160AA
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CA 62.5/125UM LDS SC TO ST datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
AMPLIFIER, NPN, TWIN OUTPUTS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
COAX CABLE-DATA BUS datasheet.pdf
TV 4C 4#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf