TDK Corporation CGA5L2X5R1H474M160AA
CGA5L2X5R1H474M160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X5R1H474M160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X5R1H474M160AA.pdf
Availability of CGA5L2X5R1H474M160AA
QUANTITY
CGA5L2X5R1H474M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X5R1H474M160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X5R1H474M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X5R1H474M160AA
Related LinksCGA5L2X5R1, CGA5L2X5R1H474M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X5R1H474M160AA Details Description
Related parts for CGA5L2X5R1H474M160AA
IC COUNTER DUAL 4STAGE 16SOIC datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 1P 2.0MM SNAPIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf