TDK Corporation CGA5L2X7R2A105K160AE
CGA5L2X7R2A105K160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X7R2A105K160AE
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X7R2A105K160AE.pdf
Availability of CGA5L2X7R2A105K160AE
QUANTITY
CGA5L2X7R2A105K160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X7R2A105K160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X7R2A105K160AE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Soft Termination MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X7R2A105K160AE
Related LinksCGA5L2X7R2, CGA5L2X7R2A105K160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X7R2A105K160AE Details Description
Related parts for CGA5L2X7R2A105K160AE
IC 12-BIT 500KHZ A/D CONV 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 5A 3-WDFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A SOD123H datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
PAC-GF30-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf