TDK Corporation CGA5L2X8R1E105M160AA
CGA5L2X8R1E105M160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X8R1E105M160AA
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X8R1E105M160AA.pdf
Availability of CGA5L2X8R1E105M160AA
QUANTITY
CGA5L2X8R1E105M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X8R1E105M160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X8R1E105M160AA
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X8R1E105M160AA
Related LinksCGA5L2X8R1, CGA5L2X8R1E105M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X8R1E105M160AA Details Description
Related parts for CGA5L2X8R1E105M160AA
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 110C(230F) CYLNDR datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf