TDK Corporation CGA5L2X8R1H334K160AD
CGA5L2X8R1H334K160AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L2X8R1H334K160AD
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5L2X8R1H334K160AD.pdf
Availability of CGA5L2X8R1H334K160AD
QUANTITY
CGA5L2X8R1H334K160AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L2X8R1H334K160AD
Internal Part NumberEIS-CGA5L2X8R1H334K160AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L2X8R1H334K160AD
Related LinksCGA5L2X8R1, CGA5L2X8R1H334K160AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L2X8R1H334K160AD Details Description
Related parts for CGA5L2X8R1H334K160AD
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
D-351-14 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IMP100,S,H,RA2P16C,RG,LEW39 datasheet.pdf
THERM NTC 10K 1% SCREW MNT datasheet.pdf
TV WALL MOUNT datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 2.5VDC, 330UF datasheet.pdf