TDK Corporation CGA5L3X5R1H106M160AB
CGA5L3X5R1H106M160AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X5R1H106M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X5R1H106M160AB.pdf
Availability of CGA5L3X5R1H106M160AB
QUANTITY
CGA5L3X5R1H106M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X5R1H106M160AB
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X5R1H106M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X5R1H106M160AB
Related LinksCGA5L3X5R1, CGA5L3X5R1H106M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X5R1H106M160AB Details Description
Related parts for CGA5L3X5R1H106M160AB
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
68648-8-CUSTOMER HDR STR datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 5.1A 44 MOHM TH datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 10X10X24" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
COAX CABLE 75 OHM 3' 1C datasheet.pdf
100V NPN LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN SOT89 IC datasheet.pdf