TDK Corporation CGA5L3X7R1H105M160AE
CGA5L3X7R1H105M160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1H105M160AE
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1H105M160AE.pdf
Availability of CGA5L3X7R1H105M160AE
QUANTITY
CGA5L3X7R1H105M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1H105M160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1H105M160AE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1H105M160AE
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1H105M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1H105M160AE Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1H105M160AE
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT 1.0-3.5US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
7W2_MA_PCR_40 A S4_4-40 UNC SPAC datasheet.pdf