TDK Corporation CGA5L3X7R1H475M160AE
CGA5L3X7R1H475M160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1H475M160AE
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1H475M160AE.pdf
Availability of CGA5L3X7R1H475M160AE
QUANTITY
CGA5L3X7R1H475M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1H475M160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1H475M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1H475M160AE
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1H475M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1H475M160AE Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1H475M160AE
CAP CER 1500PF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE 8 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
STRIP MARKER 26 SPCL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf