TDK Corporation CGA5L3X7R2E104K160AA
CGA5L3X7R2E104K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R2E104K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R2E104K160AA.pdf
Availability of CGA5L3X7R2E104K160AA
QUANTITY
CGA5L3X7R2E104K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R2E104K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R2E104K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R2E104K160AA
Related LinksCGA5L3X7R2, CGA5L3X7R2E104K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R2E104K160AA Details Description
Related parts for CGA5L3X7R2E104K160AA
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
0.3-5.5V 20A OUT RIP ATTENUATOR datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 3POS TIN datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf