TDK Corporation CGA5L3X7R2E683K160AA
CGA5L3X7R2E683K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R2E683K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R2E683K160AA.pdf
Availability of CGA5L3X7R2E683K160AA
QUANTITY
CGA5L3X7R2E683K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R2E683K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R2E683K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R2E683K160AA
Related LinksCGA5L3X7R2, CGA5L3X7R2E683K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R2E683K160AA Details Description
Related parts for CGA5L3X7R2E683K160AA
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR SIGNAL 32-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf