TDK Corporation CGA5L3X7T2E224M160AE
CGA5L3X7T2E224M160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7T2E224M160AE
Brief Description
CAP CER 0.22UF 250V X7T 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7T2E224M160AE.pdf
Availability of CGA5L3X7T2E224M160AE
QUANTITY
CGA5L3X7T2E224M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7T2E224M160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7T2E224M160AE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7T2E224M160AE
Related LinksCGA5L3X7T2, CGA5L3X7T2E224M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7T2E224M160AE Details Description
Related parts for CGA5L3X7T2E224M160AE
SWITCH DETECTOR 5MM VERT SPDT 5V datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf