TDK Corporation CGA5L4C0G2J272J160AA
CGA5L4C0G2J272J160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L4C0G2J272J160AA
Brief Description
CAP CER 2700PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
CGA5L4C0G2J272J160AA.pdf
Availability of CGA5L4C0G2J272J160AA
QUANTITY
CGA5L4C0G2J272J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L4C0G2J272J160AA
Internal Part NumberEIS-CGA5L4C0G2J272J160AA
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L4C0G2J272J160AA
Related LinksCGA5L4C0G2, CGA5L4C0G2J272J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L4C0G2J272J160AA Details Description
Related parts for CGA5L4C0G2J272J160AA
MOSFET N-CH 150V 20A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
7 MM RED PMI W GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 609 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
MICRO 9 SKT 6" RBW A174 datasheet.pdf