TDK Corporation CGA6J2C0G2A153J125AA
CGA6J2C0G2A153J125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6J2C0G2A153J125AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V C0G 1210
Datasheet Download
CGA6J2C0G2A153J125AA.pdf
Availability of CGA6J2C0G2A153J125AA
QUANTITY
CGA6J2C0G2A153J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6J2C0G2A153J125AA
Internal Part NumberEIS-CGA6J2C0G2A153J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)