TDK Corporation CGA6J2NP02A153J125AA
CGA6J2NP02A153J125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6J2NP02A153J125AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1210
Datasheet Download
CGA6J2NP02A153J125AA.pdf
Availability of CGA6J2NP02A153J125AA
QUANTITY
CGA6J2NP02A153J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6J2NP02A153J125AA
Internal Part NumberEIS-CGA6J2NP02A153J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6J2NP02A153J125AA
Related LinksCGA6J2NP02, CGA6J2NP02A153J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6J2NP02A153J125AA Details Description
Related parts for CGA6J2NP02A153J125AA
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 6V 150MA MINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 22 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
3.3 W/W PLUG HSG 2CKT WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FITS 1-1/2IN ROUND 16-18 GA TUBE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf