TDK Corporation CGA6L2X7R1H105K160AA
CGA6L2X7R1H105K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6L2X7R1H105K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6L2X7R1H105K160AA.pdf
Availability of CGA6L2X7R1H105K160AA
QUANTITY
CGA6L2X7R1H105K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6L2X7R1H105K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA6L2X7R1H105K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6L2X7R1H105K160AA
Related LinksCGA6L2X7R1, CGA6L2X7R1H105K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6L2X7R1H105K160AA Details Description
Related parts for CGA6L2X7R1H105K160AA
RES SMD 0.018 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X72" A VFN datasheet.pdf
SR BTS B J 6 ASY datasheet.pdf
DIODE GP 1.2KV 330A DO205AB datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf