TDK Corporation CGA6M2X7R2A474K200AA
CGA6M2X7R2A474K200AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6M2X7R2A474K200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6M2X7R2A474K200AA.pdf
Availability of CGA6M2X7R2A474K200AA
QUANTITY
CGA6M2X7R2A474K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6M2X7R2A474K200AA
Internal Part NumberEIS-CGA6M2X7R2A474K200AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6M2X7R2A474K200AA
Related LinksCGA6M2X7R2, CGA6M2X7R2A474K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6M2X7R2A474K200AA Details Description
Related parts for CGA6M2X7R2A474K200AA
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.62"W datasheet.pdf
FILTER LINE 68MH 0.4A VERTICAL datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 30POS 1MM SNGL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR24H/AE24M/HKR24H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 70CRI 65X65MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf