TDK Corporation CGA6M3X7R1H155K200AB
CGA6M3X7R1H155K200AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA6M3X7R1H155K200AB
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6M3X7R1H155K200AB.pdf
Availability of CGA6M3X7R1H155K200AB
QUANTITY
CGA6M3X7R1H155K200AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6M3X7R1H155K200AB
Internal Part NumberEIS-CGA6M3X7R1H155K200AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6M3X7R1H155K200AB
Related LinksCGA6M3X7R1, CGA6M3X7R1H155K200AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6M3X7R1H155K200AB Details Description
Related parts for CGA6M3X7R1H155K200AB
RES SMD 680 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.8A TO277A datasheet.pdf