TDK Corporation CGA6M4X7R2J683K200AA
CGA6M4X7R2J683K200AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6M4X7R2J683K200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6M4X7R2J683K200AA.pdf
Availability of CGA6M4X7R2J683K200AA
QUANTITY
CGA6M4X7R2J683K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6M4X7R2J683K200AA
Internal Part NumberEIS-CGA6M4X7R2J683K200AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6M4X7R2J683K200AA
Related LinksCGA6M4X7R2, CGA6M4X7R2J683K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6M4X7R2J683K200AA Details Description
Related parts for CGA6M4X7R2J683K200AA
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC 2416 datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.392 OHM 1% 20W datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.050"" datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf