TDK Corporation CGA6N3X7R2A225M230AE
CGA6N3X7R2A225M230AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA6N3X7R2A225M230AE
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6N3X7R2A225M230AE.pdf
Availability of CGA6N3X7R2A225M230AE
QUANTITY
CGA6N3X7R2A225M230AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6N3X7R2A225M230AE
Internal Part NumberEIS-CGA6N3X7R2A225M230AE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6N3X7R2A225M230AE
Related LinksCGA6N3X7R2, CGA6N3X7R2A225M230AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6N3X7R2A225M230AE Details Description
Related parts for CGA6N3X7R2A225M230AE
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/LE 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
1NO 1NC CONTACT datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTSLP datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 15' NM NM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf