TDK Corporation CGA8K1X7R3D222K130KE
CGA8K1X7R3D222K130KE picture photo
Mfg. Part Number
CGA8K1X7R3D222K130KE
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
CGA8K1X7R3D222K130KE.pdf
Availability of CGA8K1X7R3D222K130KE
QUANTITY
CGA8K1X7R3D222K130KE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8K1X7R3D222K130KE
Internal Part NumberEIS-CGA8K1X7R3D222K130KE
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8K1X7R3D222K130KE
Related LinksCGA8K1X7R3, CGA8K1X7R3D222K130KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8K1X7R3D222K130KE Details Description
Related parts for CGA8K1X7R3D222K130KE
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
LED 2HI 3MM DIFF ORANGE PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf