TDK Corporation CGA8L1X7S3A103K160KA
CGA8L1X7S3A103K160KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA8L1X7S3A103K160KA
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812
Datasheet Download
CGA8L1X7S3A103K160KA.pdf
Availability of CGA8L1X7S3A103K160KA
QUANTITY
CGA8L1X7S3A103K160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8L1X7S3A103K160KA
Internal Part NumberEIS-CGA8L1X7S3A103K160KA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8L1X7S3A103K160KA
Related LinksCGA8L1X7S3, CGA8L1X7S3A103K160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8L1X7S3A103K160KA Details Description
Related parts for CGA8L1X7S3A103K160KA
CASE KJW BLACK 20.05"L X 15.76"W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC STD 20MA 15VDC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 640 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf