TDK Corporation CGA8L1X7S3A103M160KA
CGA8L1X7S3A103M160KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA8L1X7S3A103M160KA
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812
Datasheet Download
CGA8L1X7S3A103M160KA.pdf
Availability of CGA8L1X7S3A103M160KA
QUANTITY
CGA8L1X7S3A103M160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8L1X7S3A103M160KA
Internal Part NumberEIS-CGA8L1X7S3A103M160KA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8L1X7S3A103M160KA
Related LinksCGA8L1X7S3, CGA8L1X7S3A103M160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8L1X7S3A103M160KA Details Description
Related parts for CGA8L1X7S3A103M160KA
RES 1.2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .070DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 2W 1224 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf