TDK Corporation CGA8M2NP02A473J200KA
CGA8M2NP02A473J200KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA8M2NP02A473J200KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 1812
Datasheet Download
CGA8M2NP02A473J200KA.pdf
Availability of CGA8M2NP02A473J200KA
QUANTITY
CGA8M2NP02A473J200KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8M2NP02A473J200KA
Internal Part NumberEIS-CGA8M2NP02A473J200KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8M2NP02A473J200KA
Related LinksCGA8M2NP02, CGA8M2NP02A473J200KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8M2NP02A473J200KA Details Description
Related parts for CGA8M2NP02A473J200KA
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 150W datasheet.pdf
SWITCH HANDLE BLACK ACS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 29M datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf