TDK Corporation CGA8Q3X7R1E156M280KB
CGA8Q3X7R1E156M280KB picture photo
Mfg. Part Number
CGA8Q3X7R1E156M280KB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
CGA8Q3X7R1E156M280KB.pdf
Availability of CGA8Q3X7R1E156M280KB
QUANTITY
CGA8Q3X7R1E156M280KB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8Q3X7R1E156M280KB
Internal Part NumberEIS-CGA8Q3X7R1E156M280KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8Q3X7R1E156M280KB
Related LinksCGA8Q3X7R1, CGA8Q3X7R1E156M280KB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8Q3X7R1E156M280KB Details Description
Related parts for CGA8Q3X7R1E156M280KB
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER 50POS 2.5MM .5MM DBL ROW datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT LF-6GHZ 12QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf