TDK Corporation CGA9P1X7S3D103M250KE
CGA9P1X7S3D103M250KE picture photo
Mfg. Part Number
CGA9P1X7S3D103M250KE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7S 2220
Datasheet Download
CGA9P1X7S3D103M250KE.pdf
Availability of CGA9P1X7S3D103M250KE
QUANTITY
CGA9P1X7S3D103M250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA9P1X7S3D103M250KE
Internal Part NumberEIS-CGA9P1X7S3D103M250KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA9P1X7S3D103M250KE
Related LinksCGA9P1X7S3, CGA9P1X7S3D103M250KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA9P1X7S3D103M250KE Details Description
Related parts for CGA9P1X7S3D103M250KE
IC REG QD BUCK/LINEAR 24WQFN datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONNECTOR (UNIT, EXPANSION) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.8UF RADIAL datasheet.pdf