TDK Corporation CGB2A1JB1E105M033BC
CGB2A1JB1E105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1JB1E105M033BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V JB 0402
Datasheet Download
CGB2A1JB1E105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1JB1E105M033BC
QUANTITY
CGB2A1JB1E105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1JB1E105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1JB1E105M033BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1JB1E105M033BC
Related LinksCGB2A1JB1, CGB2A1JB1E105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1JB1E105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1JB1E105M033BC
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 52.535MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 65E 15.5KV SEAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLUE datasheet.pdf
LP 5.08/135/9 BK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf