TDK Corporation CGB2A1X5R1A105M033BC
CGB2A1X5R1A105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X5R1A105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CGB2A1X5R1A105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X5R1A105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X5R1A105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X5R1A105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X5R1A105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X5R1A105M033BC
Related LinksCGB2A1X5R1, CGB2A1X5R1A105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X5R1A105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X5R1A105M033BC
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
RES 1.28M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf