TDK Corporation CGB2A1X5R1C105K033BC
CGB2A1X5R1C105K033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X5R1C105K033BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CGB2A1X5R1C105K033BC.pdf
Availability of CGB2A1X5R1C105K033BC
QUANTITY
CGB2A1X5R1C105K033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X5R1C105K033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X5R1C105K033BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X5R1C105K033BC
Related LinksCGB2A1X5R1, CGB2A1X5R1C105K033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X5R1C105K033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X5R1C105K033BC
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CONN IDC 40PIN PCB GOLD datasheet.pdf
FEED STOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 104BGA datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf