TDK Corporation CGB2A1X5R1E105M033BC
CGB2A1X5R1E105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X5R1E105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
CGB2A1X5R1E105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X5R1E105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X5R1E105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X5R1E105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X5R1E105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X5R1E105M033BC
Related LinksCGB2A1X5R1, CGB2A1X5R1E105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X5R1E105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X5R1E105M033BC
MODULE PIP .55-1.8V 15A TH 10DIP datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 46.5MMH datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf