TDK Corporation CGB2A1X6S0G105M033BC
CGB2A1X6S0G105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X6S0G105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X6S0G105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X6S0G105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X6S0G105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X6S0G105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X6S0G105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X6S0G105M033BC
Related LinksCGB2A1X6S0, CGB2A1X6S0G105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X6S0G105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X6S0G105M033BC
REG SW -3V 1A HORZ datasheet.pdf
CABLE GRIP PG16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 200MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
TERMINAL PIN TURRET .109" SOLDER datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf