TDK Corporation CGB2A1X6S0G474M033BC
CGB2A1X6S0G474M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X6S0G474M033BC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X6S0G474M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X6S0G474M033BC
QUANTITY
CGB2A1X6S0G474M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X6S0G474M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X6S0G474M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X6S0G474M033BC
Related LinksCGB2A1X6S0, CGB2A1X6S0G474M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X6S0G474M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X6S0G474M033BC
CONN AC PLUG STR MALE datasheet.pdf
MODULE PFC AC 1600W 380VDC OUT datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M FLTPB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW2837-PB1-GE datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf