TDK Corporation CGB2A1X7S0J105M033BC
CGB2A1X7S0J105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X7S0J105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X7S0J105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X7S0J105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X7S0J105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X7S0J105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X7S0J105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X7S0J105M033BC
Related LinksCGB2A1X7S0, CGB2A1X7S0J105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X7S0J105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X7S0J105M033BC
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 230W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 4KV NP0 2225 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRN SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
GRN .156 CENTRE LINE READOUT datasheet.pdf
SCR 800V 520A TO-118 datasheet.pdf
IC MMIC POWER AMP DIE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN 13POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf