TDK Corporation CGB2T1X6S0G224M022BC
CGB2T1X6S0G224M022BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2T1X6S0G224M022BC
Brief Description
CAP CER 0.22UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2T1X6S0G224M022BC.pdf
Availability of CGB2T1X6S0G224M022BC
QUANTITY
CGB2T1X6S0G224M022BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2T1X6S0G224M022BC
Internal Part NumberEIS-CGB2T1X6S0G224M022BC
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2T1X6S0G224M022BC
Related LinksCGB2T1X6S0, CGB2T1X6S0G224M022BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2T1X6S0G224M022BC Details Description
Related parts for CGB2T1X6S0G224M022BC
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 390MA 2.51 OHM datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
TGARD 5000 A1 11.75" X 65M datasheet.pdf
CAP FILM 500UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf