TDK Corporation CGB3B1X5R1C225M055AC
CGB3B1X5R1C225M055AC picture photo
Mfg. Part Number
CGB3B1X5R1C225M055AC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CGB3B1X5R1C225M055AC.pdf
Availability of CGB3B1X5R1C225M055AC
QUANTITY
CGB3B1X5R1C225M055AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB3B1X5R1C225M055AC
Internal Part NumberEIS-CGB3B1X5R1C225M055AC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB3B1X5R1C225M055AC
Related LinksCGB3B1X5R1, CGB3B1X5R1C225M055AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB3B1X5R1C225M055AC Details Description
Related parts for CGB3B1X5R1C225M055AC
CONN HDR 14POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 122POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
D4JL-TK-024 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf