TDK Corporation CGB3B3X5R1A225K055AB
CGB3B3X5R1A225K055AB picture photo
Mfg. Part Number
CGB3B3X5R1A225K055AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
CGB3B3X5R1A225K055AB.pdf
Availability of CGB3B3X5R1A225K055AB
QUANTITY
CGB3B3X5R1A225K055AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB3B3X5R1A225K055AB
Internal Part NumberEIS-CGB3B3X5R1A225K055AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB3B3X5R1A225K055AB
Related LinksCGB3B3X5R1, CGB3B3X5R1A225K055AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB3B3X5R1A225K055AB Details Description
Related parts for CGB3B3X5R1A225K055AB
TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
BATT BACKUP 500VA 6OUT W/MODEM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RECEPT 2WAY BLACK 22-28AWG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 75A TO247-2 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf