TDK Corporation CGB3C1JB0J106M065AC
CGB3C1JB0J106M065AC picture photo
Mfg. Part Number
CGB3C1JB0J106M065AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V JB 0603
Datasheet Download
CGB3C1JB0J106M065AC.pdf
Availability of CGB3C1JB0J106M065AC
QUANTITY
CGB3C1JB0J106M065AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB3C1JB0J106M065AC
Internal Part NumberEIS-CGB3C1JB0J106M065AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.026" (0.65mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB3C1JB0J106M065AC
Related LinksCGB3C1JB0, CGB3C1JB0J106M065AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB3C1JB0J106M065AC Details Description
Related parts for CGB3C1JB0J106M065AC
OSCILLATOR CMOS PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 50POS datasheet.pdf
26MHZ USB 2.0 ULPI PHY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf