TDK Corporation CGB4B3X5R1C225K055AB
CGB4B3X5R1C225K055AB picture photo
Mfg. Part Number
CGB4B3X5R1C225K055AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
CGB4B3X5R1C225K055AB.pdf
Availability of CGB4B3X5R1C225K055AB
QUANTITY
CGB4B3X5R1C225K055AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB4B3X5R1C225K055AB
Internal Part NumberEIS-CGB4B3X5R1C225K055AB
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB4B3X5R1C225K055AB
Related LinksCGB4B3X5R1, CGB4B3X5R1C225K055AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB4B3X5R1C225K055AB Details Description
Related parts for CGB4B3X5R1C225K055AB
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4.8GBPS 655FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
KIT DEV TOOL SOCKET 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW COMM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 272MA 2.04 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf